Tynki cementowo-wapienne – rady i porady

Budując dom nie da się uniknąć tynkowania. Jest to konieczne działanie po postawieniu ścian i zadaszeniu budynku, bez względu na to, jaki on jest. Czy jest to dom mieszkalny, biurowiec, centrum handlowe, czy jakikolwiek inny budynek.

Powstaje pytanie, jaki tynk będzie najlepszy? Istnieją tynki gipsowe i tynki cementowo-wapienne kraków . Przed wyborem właściwego rodzaju tynku trzeba zastanowić się nad tym, w jakim stopniu obrany tynk będzie dla nas użyteczny. Jakie są zalety i wady jednego i drugiego sposobu tynkowania. Najważniejsze jest aby tynk nie pękał i nie opadał. Bardzo ważne jest też to, czy nie będzie miał predyspozycji do powstawania pleśni i grzyba. Gdyż zarówno jedno, jak i drugie bardzo źle wpływa na organizm człowieka. Cement i gips pod wpływem wilgoci reagują zupełnie inaczej. Cement wolniej chłonie wilgoć i dłużej wysycha. Gips wysycha dwa razy szybciej, ale i szybciej chłonie wilgoć. Tynki cementowo-wapienne są tradycyjną metodą, która jest stosowana od dawna. Podczas ich kładzenia trzeba zwrócić uwagę na to, aby ściana, czy sufit były równe. Nie posiadały skaz, zadrapań. Bo to potem wygląda nieestetyczne. Tynki cementowo-wapienne uważane są za przyjazne dla człowieka. Powszechnie uważa się, że ściana pod takim tynkiem oddycha.

Tynki gipsowe są nowoczesną formą tynkowania budynków. Są tynkami jednowarstwowymi. Kładzione są na zagruntowanym podłożu. Tynk gipsowy jest również zdrowy dla człowieka. Bo posiada szereg właściwości, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Poza tym takie tynki sprawiają, że ściana jest równa i wygląda estetycznie.

Dodaj komentarz