Krew pępowinowa – nadzieja medycyny

komórki macierzyste

Bank krwi pępowinowej to nadzieja dla osób cierpiących na choroby nowotworowe i osób wymagających przeszczepów. Krew pępowinowa jest źródłem komórek macierzystych, jej zaletą jest stosunkowo łatwa dostępność. Jednak problemem jest, że jednorazowo nie można uzyskać jej dużej ilości, a więc i znajdujące się w niej komórki macierzyste nie wystarczają na dane zapotrzebowanie. Jednak już kilkukrotnie przeprowadzony zabieg może zapewnić wystarczającą ilość komórek macierzystych.
Dużą zaletą stosowania krwi pępowinowej jest szybka i nieinwazyjna procedura jej pozyskiwania. Banki krwi pępowinowej umożliwiają szybszy dostęp niż na przykład w przypadku dostępu do szpiku kostnego. Jest to możliwe z powodu zamrażania i przechowywania krwi pępowinowej w bankach krwi pępowinowej, a więc jest ona dostępna nawet w nagłych sytuacjach.
W krwi pępowinowej znajduje wiele komórek, które są zdolne do proliferacji, czyli namnażania, jest to kolejna zaleta w zestawieniu ze szpikiem kostnym, którego komórki nie mają takich zdolności.
Niestety, na chwilę obecną koszty usług związanych z bankami krwi pępowinowej są bardzo wysokie, są one rzędu kilku tysięcy, do tego dochodzą koszty przechowywania krwi. Widać więc, że takie usługi nie są dla każdego, pozwolić sobie na nie mogą jedynie bardziej zamożni pacjenci.
Obecnie toczą się liczne dyskusje w obrębie bezpieczeństwa stosowania tej metody. Istnieją zwolennicy, którzy podkreślają łatwość metody i jej ogromne możliwości, jednak przeciwnicy ostrzegają przed możliwością komplikacji takich jak nawrót choroby ze względu chociażby na uwarunkowania genetyczne zakodowane we krwi właściciela.

Dodaj komentarz